ÇİN >

ÇİN VİZESİ HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR

 

Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Yeşil ve diplomatik pasaporta vize gerekmemektedir. Çin vizesi ile Çin’e yapılan girişlerde en fazla 30 gün kalınabilir. Bu süre dolduğunda Çin’den çıkmak gerekmektedir.

1. Çin Vize başvuruları her gün yapılmakta olup, sabah 09:00‘dan sonra tarafımıza yapılan evrak teslimleri, bir sonraki gün işleme alınabilmektedir.

2. Yanda belirtilen ücretler Türk vatandaşları için geçerlidir. Diğer ülke vatandaşlarının yapacakları başvuru ücretleri için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

3. Herhangi bir sebep sunmaksızın konsolosluk teslim tarihini değiştirebilir, veya vize başvurunuzu reddedebilir. Vizenizi teslim almadan uçak biletinizi satın almamanızı tavsiye ederiz.

4. Ticari Çin Vizesi (M) başvurularında; ilk defa Çin’e giriş yapacak olanlar ve eski pasaportunda Çin vizesi olmasına rağmen pasaportunu ibraz edemeyenler, sadece tek girişli Ticari Çin Vizesi başvurusunda bulunabilirler.

5. Eski pasaportu bulunan kişiler, başvuru esnasında eski pasaportunu/pasaportlarını ibraz etmek zorundadır.Eski pasaportunun herhangi bir sebeple ibraz edemeyenler A4 kağıda ıslak imzalı olarak hazırlanacak bir dilekçe sunmalıdır.Dilekçede; eski pasaportunu ibraz edememesinin sebebini açıklamalı, seyahati boyunca tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu ve daha önce herhangi bir Çin Vizesi başvurusunda red almadığını beyan etmelidir.

6. İlk defa pasaport çıkartmış olan kişiler ( daha önce hiç pasaportu bulunmayan kişiler); A4 kağıda ıslak imzalı olarak hazırlanacak bir dilekçe sunulmalıdır.Dilekçede; vize başvurusunda bulunduğu pasaportun kendisinin ilk pasaportu olduğunu ve seyahati boyunca tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu belirtmelidir.

7. 6 Aylık çok girişli Çin Vizesi başvurusunda bulunabilmek için; daha önceden 6 aylık çok girişli Çin Vizesine sahip olunmalı, ya da bir takvim yılı içerisinde en az 2 defa çift girişli Çin Vizesi almış ve kullanmış olması gerekmektedir.

8. 1 Yıllık çok girişli Çin Vizesi başvurusunda bulunulabilmesi için, daha önceden alınmış ve kullanılmış 1 yıllık Çok Girişli Çin Vizesi sahibi olunmalı, ya da 2 sene içerisinde iki defa 6 Aylık çok girişli Çin Vizesi sahibi olunmalı, veya iki sene içerisinde 8 defa Çin Vizesi almış ve kullanmış olması gerekmektedir.

9. Davetiye üzerinde belirtilmiş olan giriş sayısından daha az sayıda giriş için başvuru yapılabilir. Fakat daha fazla giriş talep edilemez. 6 Aylık çok girişli davetiyeye sahip bir kişi , çift girişli vize başvurusunda bulunabilirken, 1 Yıllık çok girişli vize başvurusunda bulunamaz.

10. 18 yaşından küçük vize başvuru sahipleri;
1. Ebeveynleri ile beraber vize başvurusunda bulunacak iseler, muaffakatname hazırlamalarına gerek yoktur.

2. Ebeveynler olmadan yapılacak vize başvurularında, ebeveynlerin her ikisi de noter kanalı ile muaffakatname sunmalıdır.

3. Ebeveynlerinden herhangi birisi vize başvurusunda bulunmayacak ise, başvuruda bulunmayacak ebeveyn noter kanalı ile muaffakatname sunmalıdır.

4. Ebeveynlerin ayrılmış olması durumunda, velayet sahibi olan ebeveyn, muaffakatnameye gerek olmadan, velayet belgesini sunarak vize başvurusunda bulunabilir.

5. Ebeveynlerin ayrılmış olması durumunda, velayet sahibi ebeveyn çocuğu ile vize başvurusunda bulunmuyorsa, velayet belgesini ve noter kanalı ile hazırlamış olduğu muaffakatname sunmalıdır.

11. 70 yaş ve üzeri başvuru sahiplerinin, yurtdışına seyahat etmesine sağlık açısından bir engel olmadığına dair, Özel veya Devlet Hastanesinden sağlık raporu sunmalıdır.

12. Yukarıdaki bilgilerin tamamı Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılacak olan başvurular için geçerli olup, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne yapılacak olan başvurular için farklılık göstermektedir. Detaylar için bizimle irtibata geçiniz.

13. Yukarıda belirtmiş olduğumuz Çin Vizesi başvuru kuralları, Çin Konsolosluğu tarafından önceden haber verilmeksizin değişiklik yapabileceği hususlar olup; verilmiş olan bilgiler vize başvuru işlemlerinizin aksamadan yürümesi için önemlidir.

14. Vize başvurusunda bulunmuş olunması, vizenin kesin olarak alınacağını garanti etmez. Konsolosluğun vize başvurusunu reddetmesi durumunda, vize ücretlerini (harç ve servis) geri iade etmemektedir. Başvurularınızı bu şartları kabul ederek yapmanız gerekmektedir.